Strona główna   Ogłoszenia   Grupy   Sakramenty   Liturgia   O parafii   Multimedia  Linki  Cmentarz   Kontakt

O parafii


Słupia pierwotnie była osadą rybacką i stanowiła posiadłość królewską. W roku 1140 królowa węgierska Elżbieta, pierwsza żona Mieszka Starego darowała Słupię benedyktynom z Lubinia.

Nie znamy daty powstania Parafii Wszystkich Świętych w Słupi. Jest już wspominana w dokumencie bpa Andrzeja Zaręby z 31 stycznia 1298 roku, kiedy to weszła do archidiakonatu poznańskiego. Przy podziale na dekanaty w XIV wieku Słupia weszła w skład dekanatu stęszewskiego, zwanego później dekanatem bukowskim.

W 1463 roku od parafii Słupia odłączono Tomice i Mirosławki, które dekretem bpa Andrzeja Bnińskiego ustanowiły nową parafię pod wezwaniem Marii Magdaleny i św. Barbary.

W 1575 roku Słupia została nadana przez bp Adama Konarskiego Kolegium OO. Jezuitów z Poznania. Po rozwiązaniu zakonu w 1773 roku, majątki wróciły do biskupa na utrzymanie seminarium duchownego, a patronat przeszedł w ręce każdorazowego właściciela majątku w Jeziorkach. Najpierw była to rodzina Radolińskich, w 1781 roku wieś nabył Michał Małachowski, pułkownik wojsk polskich, później właścicielami byli Sulerzyccy, Moszczeńscy. Potem jeziorecki majątek był w rękach właścicieli niemieckich: Dütschke i Tiedemana, a po odzyskaniu niepodległości nabył go Stefan Dąbrowski.

W 1918 roku dekanat bukowski został podzielony na: bukowski i stęszewski. Słupia weszła w skład dekanatu stęszewskiego.

W 1938 roku odłączono od parafii wioskę Separowo i przyłączono ją do parafii w Granowie.

Obecnie parafia liczy ok. 1600 mieszkańców, w jej skład wchodzą miejscowości: Słupia, Jeziorki, Sapowice, Piekary, Januszewice, Zemsko i Bielawy. Oprócz kościoła parafialnego w Słupi, są jeszcze dwa kościoły filialne: kościół św. Teresy w Jeziorkach, oraz kaplica św. Piotra w Sapowicach. Na terenie wioski Słupia znajduje się cmentarz parafialny, oraz Dom Katolicki. 

Zdjęcia i informacje historyczne:

Kościół Parafialny w Słupi

Kościół parafialny w Słupi

 

Kościół św. Teresy w Jeziorkach

 

Kaplica w Sapowicach

Kaplica św. Piotra w Sapowicach

 

Cmentarz parafialny

 

Dzwonnica

 

Dom Katolicki

 

Duszpasterze

 

Organy i Organiści

 

Pomnik "Poległym za wolność"

 

 

Kult Świętego Izydora Oracza

 

 

Chrzcielnica

 

Figura Serca Jezusowego w Zemsku

 

Parafia na starych zdjęciach

 


Z kronik parafialnych...


 Źródła: Kroniki Parafialne oraz praca ks. Józefa Kluczyńskiego "Parafia pw. Wszystkich Świętych w Słupi w latach 1773-1945." Poznań 1976r. (mps)


Wydrukuj tekst...

                          


Osób online: 3

stat4u