Nawiedzenie MB Częstochowskiej 9.01.1978

Nawiedzenie Obrazu MB Częstochowskiej w naszej parafii było poprzedzone długotrwałymi przygotowaniami duchowymi i materialnymi. Były to: cykl 32 kazań ks. Emila Szumigały o tematyce religijno-społeczno-historycznej, pielgrzymki do Stęszewa i Górki Duchownej, Misje Święte prowadzone przez O.O.Oblatów. Przygotowania materialne obejmowały częściowe renowacje wnętrz i murów budynków kościelnych w Słupii i Jeziorkach, restaurację Pomnika Poległych, naprawę opłotowań cmentarza i dzwonnicy, odnowienie figur, krzyży i świątków.

Uroczystości Nawiedzenia rozpoczęły się 9.01.1978 o godz. 17.00 przekazniem Obrazu przez parafian z Tomic.

Parafia Słupia  Parafia Słupia

Potem nastąpiło powitanie przez wszystkie grupy i stany, uroczysta akademia, i uroczysta Msza św. którą odprawił ks.kan. Z.Chwiłkowski z Kolegiaty Farnej w Poznaniu.

Parafia Słupia    Parafia Słupia

Ks. proboszcz Emil Szumigała, w tle ministranci i p.Marceli Pohl z Piekar

Ks. Jan Małeta proboszcz z Tomic wygłasza mowę przekazania Obrazu

Parafia Słupia  Parafia Słupia

Msza św. pod przewodnictwem ks.kan. Chwiłkowskiego, z lewej strony ks. M.Dominiczak

Po adoracji, która trwała do północy ks. proboszcz Emil Szumigała z ks. Januszem Musiałem i ks. Józefem Kluczyńskim odprawili Pasterkę Maryjną.
Następnego dnia tj 10 stycznia Obraz uroczyście przewieziono do kościoła filialnego w Jeziorkach.

Parafia Słupia  Parafia Słupia  Parafia Słupia

Tam nastąpiło przywitanie Obrazu i ks.bpa Mariana Przykuckiego, sufragana Archidiecezji Poznańskiej, który odprawił Mszę św. i wygłosił Słowo Boże.

Od lewej: ks. J. Kluczyński - wik. granowski, ks.bp. Przykucki, alumn seminarium Grzegorz Balcerek (obecnie ks.bp), ks. Emil Szumigała

ks. J. Kluczyński czytający Ewangelię

Potem nastąpiło pożegnanie Obrazu, który raz jeszcze wrócił do kościoła parafialnego w Słupii.

Tam ks.bp Przykucki odprawił pożegnalną Mszę św. Nawiedzenia, po której Obraz MB został wyprowadzony przez parafian i odwieziony do parafii w Dakowych Mokrych.

Parafia Słupia  Parafia Słupia

W czasie Uroczystości Nawiedzenia udzielono Sakramentu Pokuty i Komunii św. około 1200 osobom. Wizyta Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej miała wielkie znaczenie w życiu duchowym
i społecznym naszej Wspólnoty Parafialnej.

Parafia Słupia Parafia Słupia