Strona główna   Ogłoszenia   Grupy   Sakramenty   Liturgia   O parafii   Multimedia  Linki  Cmentarz   Kontakt

Izydor

Święty Izydor Oracz

 

 Parafia Słupia

Kult św. Izydora Oracza w naszej parafii zapoczątkowali OO. Jezuici, którzy w 1661 roku zaprowadzili Bractwo św. Izydora. W kościele parafialnym obraz św. Izydora był był w ołtarzu bocznym, później został zastąpiony obrazem z kaplicy św. Izydora OO. Jezuitów z Jeziorek, która po kasacie zakonu została rozebrana. Uroczystość liturgiczna przypadała 15 maja, jednak polscy rolnicy obchodzili święto 10 maja. Odpust parafialny przypadał 16 maja (zapisy w 1732 roku). Był to odpust bracki, który bardzo często był łączony z inną ważną dla parafii uroczystością. Często w tym dniu przeprowadzane były wizytacje kanoniczne, oraz wprowadzenia nowych proboszczów.
W 2018 roku została przeprowadzona renowacja obrazu.

Parafia Słupia

 

Patron Madrytu i rolników

Święty Izydor Oracz urodził się w Madrycie ok. 1080 roku. Pochodził z ubogiej, ale religijnej rodziny, która z niewiadomych przyczyn przeniosła się na wieś. Bieda w domu zmusiła Izydora do pracy – prawie przez całe życie pracował jako parobek u hrabiego Jana Vargasa. Po pewnym czasie Izydor ożenił się i wraz z małżonką bł. Marią Toribia przeniósł się do Madrytu, gdzie urodził mu się syn. Święty Izydor zasłynął z pobożności, z ducha pokuty i uczynków miłosierdzia. Zmarł ok. roku 1130 i został pochowany za cmentarzu św. Andrzeja. W roku 1170 jego śmiertelne szczątki przeniesiono do kościoła, w którym jako dziecko otrzymał chrzest św. Cuda jakie działy się na jego grobie ściągały mnóstwo pielgrzymów. W 1619 roku papież Paweł V zaliczył go w poczet błogosławionych, a kanonizował go papież Grzegorz XV w roku 1622. Dzień jego corocznej pamiątki obchodzono początkowo w Białą Niedzielę, potem 10 maja, a papież Paweł VI po reformie kalendarza ustalił dzień jego wspomnienia na 15 maja. Ze św. Izydorem związana jest piękna legenda: otóż oskarżono Izydora, że za mało pracuje, a za dużo czasu spędza na modlitwie. Zdziwiło to gospodarza, ponieważ prace które mu powierzał zawsze były wykonane na czas. Postanowił więc podpatrzeć pracę swego parobka. Ujrzał Izydora zatopionego w modlitwie i anioła, który za niego wykonywał orkę. W ikonografii często widzimy modlącego się Izydora i orzącego anioła.

Złote myśli:

„Na świętego Izydora pusta komora” 
”Na świętego Izydora, często bywa chłodna pora”

 

Modlitwa:

Boże spraw, abyśmy dzięki św. Izydorowi, świętemu rolnikowi mogli pokonać naszą pychę i zawsze służyć Tobie z pokorą, w której sobie upodobałeś. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.


Wydrukuj tekst...

                          


Osób online: 1

stat4u