Strona główna   Ogłoszenia   Grupy   Sakramenty   Liturgia   O parafii   Multimedia  Linki  Cmentarz   Kontakt

ks. Bolesław Wyszyński

Urodził się 7 lipca 1910r. w Poznaniu, jako syn Stanisława i Pelagii z d. Stefańskiej. Został ochrzczony 17 lipca w kościele parafianym p.w. Bożego Ciała. Do szkoły powszechnej uczęszczał w Poznaniu, później przez 3 lata uczył się w prywatnym progimnazjum im. Kopernika, następnie uczęszczał do gimnazjum Marii Magdaleny. W 1930r. wstąpił do Seminarium Duchownego, które ukończył w 1935. Święcenia otrzymał 15 czerwca, pracę duszpasterską rozpoczął jako kapelan kaplicy publicznej p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w zakładzie św. Olafa sióstr Urszulanek w Lubocześnicy. Pracował także jako wikariusz w Puszczykowie, Lesznie i w Poznaniu u św. Wojciecha. Natępnie był kapelanem w kaplicy NMP Niepokalanie Poczętej w Turwii par. Wyskoć dek. kościański. II wojna św. zastała go na rekonwalescencji po przebytej chorobie. Gdy ks. Stefan Bartkowski proboszcz w Spławiu opuścił parafię, wtedy zgłosił się ks. Bolesław do Kurii i objął tamtą placówkę. Pierwszy raz został aresztowany w Spławiu 21 marca 1941, przebywał w więzieniu poznańskim przez 4 dni i był przesłuchiwany. Oficer gestapo Wolf wystąpił z propozycją, aby przeniósł się do Generalnej Guberni. Wtedy całe dekanaty były już pozbawione kapłanów i bp. Dymek prosił aby pozostawać w archidiecezji. Ks. Wyszyński zastosował się do prośby i otrzymał w zarząd parafię w Słupi, gdzie rezydował.

Parafia Słupia

I Komunia św. 1941r.

Jednak już 6 października 1941 został ponownie aresztowany. Początkowo uwięziono go w forcie VII i 30 października został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie otrzymał nr 28257. W obozie przebywał do 29 kwietnia 1945r. kiedy to VIII armia wyzwoliła obóz. Potem za zezwoleniem ks. abpa Walentego Dymka udał się do Rzymu, gdzie studiował prawo na Uniwersytecie Lateraneńskim. W 1950 roku otrzymał doktorat, habilitował się w 1952r. W 1953 roku ukończył Studium Rotalne i otrzymał dyplom adwokata św. Roty. Potem pracował jako sekretarz przy tamtejszym trybunale, a później w Kongregacji Sakramentów. Na tych stanowiskach był do 1965r. kiedy został mianowany Rektorem Papieskiego Kolegium Polskiego. W niedzielę 7 lutego objął ten urząd, a przemówienie na uroczystości wygłosił abp Karol Wojtyła. Po powrocie do Polski otrzymał tytuł Kanonika Gremialnego w Poznaniu, gdzie zmarł 15.08.1989r.


Parafia Słupia
Rektor Wyszyński w drugim rządzie, pierwszy od lewej strony.


W Słupi pracował bardzo krótko: od marca do października, jego działalność ograniczała się wyłącznie do pracy duszpasterskiej, ograniczonej zarządzeniami okupanta. W tym krótkim czasie ks. Bolesław przygotował dzieci do I Komunii św, którą przyjęły 7 września 1941r.


Wydrukuj tekst...

                          


Osób online: 1

stat4u