ks. Hipolit Lafleur

Urodził się 11 sierpnia 1800r, święcenia kapłańskie przyjął w roku 1824. Pracę duszpasterską rozpoczął w Biechowie (dek. Miłosławski), potem był proboszczem w Szymanowie. Tam w roku 1835 kościół wraz z zabudowaniami został zniszczony, co spowodowało załamanie się proboszcza i brak perspektyw na odbudowę skłonił go do powrotu do diecezji poznańskiej. Od roku 1842 był w Słupi, tradycja majatku nastąpiła w styczniu 1943r. W Słupi pracował 9 lat, jednak wskutek nieporozumień z kolatorem Moszczyńskim na tle ławki kolatorskiej i nieustępliwej postawy, 4.10.1851r. zrezygnował z parafii. Następnie był wikariuszem w Nieparcie, Miejskiej Górce, potem proboszczemw Iłówcu i Wilkowie Polskim. Zmarł 31 stycznia 1872r, nie udało się ustalić miejsca jego grobu.

Mimo, iż Słupia nie była zamożna, jednak przystąpił do budowy nowego kościoła w roku 1850. Swego dzieła całkiem nie dokończył na skutek sporu z kolatorem, który był przyczyną jego rezygnacji i opuszczenia Słupi.

Źródło: Józef Kluczyński "Parafia pw. Wszystkich Świętych w Słupi w latach 1773-1945." Poznań 1976r. (mps)