Strona główna   Ogłoszenia   Grupy   Sakramenty   Liturgia   O parafii   Multimedia  Linki  Cmentarz   Kontakt

ks. Stefan Ludwik Jankiewicz

Parafia Słupia

Urodził się 12 sierpnia 1866r. w Krotoszynie jako syn Stefana i Florentyny z domu Trawińska. Do szkoły elementarnej uszczęszczał w latach 1873-1878, a do szkoły średniej 1878-1886r. Trudno ustalić jakie i gdzie były te szkoły. Wiemy natomiast, że w latach 1886-1889 uczęszczał do gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, gdzie 30 sierpnia 1889 uzyskał świadectwo maturalne. W tym samym roku wstąpił do Seminarium Duchownego w Poznaniu. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk ks. abpa Floriana Stablewskiego w katedrze gnieźnieńskiej 16 lipca 1893r. Pracę duszpasterską rozpoczął 1 sierpnia 1893 jako wikariusz w Pile, gdzie pracował do 30 września 1894, potem był wikariuszem w Buku. Cieszył się tam dobrą opinią jak zaznaczył ks. dziekan Jan Fligierski. W Buku przebywał do 13 maja 1897, potem został powołany do Wysocka w dekanacie ostrowskim, gdzie był do kwietnia 1898r. Wtedy został mianowany proboszczem w Słupi, a tradowanie majątku z rąk ks. Andersza nastąpiło 26 maja 1898r.

Parafia Słupia

Ks. Jankiewicz (z lewej) i ks. Andersz (obchodzący 25-lecie kapłaństwa).

W Słupi duszpasaterzował długo, bo aż 23 lata, a uznając jego zasługi Władza Duchowna mianowała go 28 lutego 1921r. proboszczem parafii św. Mikołaja w Lesznie. Majątek kościelny tradował ks. Wolniewiczowi 19 lipca 1921r. Za ofiarną pracę dla Kościoła został mianowany 3 lutego 1934r. kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej w Poznaniu. Od 11 grudnia 1934r. piastował godność asystenta kościelnego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej dla okręgu leszczyńskiego. Zmarł po ciężkiej chorobie 20 czerwca 1936r. zaopatrzony sakramentami św. Został pochowany na nowym cmentarzu w Lesznie, który sam założył. Na jego grobie znajduje się nagrobek w kształcie sarkofagu z czarnego marmuru z napisem: "Śp. ks. Stefan Jankiewicz 1866-1936. Proboszcz kościoła św. Mikołaja. Dziekan leszczyński, kanonik honorowy Kapituły Metropolitarnej Poznańskiej.

Parafia Słupia  Parafia Słupia


W Słupi parafię objął w dobrym stanie po bardzo gorliwym ks. Anderszu, więc miał ułatwione zadanie. Z zamiłowania był działaczem w stowarzyszeniach kościelnych, w prośbie o beneficjum wspomina, że na wikariatach w Pile i Buku, był już kierownikem w stowarzyszeniach. Dla rozwoju i lepszej pracy stowarzyszeń wybudował w Słupi Dom Katolicki w 1913r.

Parafia Słupia

Od tej chwili stowarzyszenia znalazły miejsce do odbywania zebrań, urządzania zabaw i przedstawień. Ks. Stefan dbał o wysoki poziom religijny dzieci, o czym świadczy protokół powizytacyjny z 1901 roku. Do podnoszenia religijności przyczyniło się także propagowanie "Przewodnika Katolickiego" i "Posłańca Serca Jezusowego".

 

Parafia Słupia

(fot. udostępnił przez p. Maciej Knychała) 

Za wzorem swego poprzednika, ks. Jankiewicz podjął starania o rozbudowę kościoła parafialnego. Po długich przygotowaniach formalnych 10 kwietnia 1912 roku udało się przystąpić do rozbudowy, którą zakończono w grudniu 1912r. Dobudowano 2 nawy boczne, a w 1917r. sprawiono nowe 14-głosowe organy pneumatyczne. Pod koniec duszpasterzowania w 1921 roku ks. Stefan ogrodził kościół parafialny nowym nieotynkowanym murem z cegły. Na wieść o zubożeniu kościołów w Kongresówce, zorganizował 25 parafianek, które pod kierownictwem siostry Jagielskiej szyły piękne szaty liturgiczne i bieliznę kościelną.

Parafia Słupia

Wybudował w 1898r. dom komorniczy, który posiadał trzy mieszkania.
Tak samo wiele zdziałał w Lesznie, gdzie urządził nowy cmentarz grzebalny, zbudował piękną kaplicę Serca Jezusowego, wspaniale odrestaurował organy. Na cmentarzu przykościelnym postawił piękną grotę MB z Lourdes i sprawił trzy nowe dzwony.

Parafia Słupia

 

 

 

Źródło: Józef Kluczyński "Parafia pw. Wszystkich Świętych w Słupi w latach 1773-1945." Poznań 1976r. (mps)


Wydrukuj tekst...

                          


Osób online: 1

stat4u