Cmentarz parafialny

HISTORIA  CMENTARZA

Parafia Wszystkich Świętych w Słupi sięga przełomu XII/XIII wieku. Pierwszy cmentarz był wokół świątyni parafialnej. Dokumenty z 1726 roku podają, że był otoczony murem z kamieni polnych, a w 1790 roku ogrodzenie wykonano z drewnianych bloszków pokrytych gontowymi daszkami. W kościele chowano zmarłych proboszczów i kolatorów parafii.

Obecny cmentarz założono 10 grudnia 1803 roku i poświęcił go proboszcz ks. Maciej Krajewski. Od tego czasu cmentarz przykościelny został zamknięty, chowano tam tylko w murowanym grobowcu zmarłych z rodziny patronów kościoła, a także w 1884 roku ks. proboszcza Józefa Dynkowskiego.
W roku 1936 przy figurze Serca Pana Jezusa pochowano czterech powstańców: Franciszka Golczaka, Jana Lulczyńskiego, Walentego i Franciszka Pazgratów - synów naszej parafii.
Na początku nowy cmentarz nie miał żadnego ogrodzenia, dopiero w 1863 roku ks. proboszcz Józef Dynkowski ogrodził go płotem ze sztachet i ustawił nowy dębowy krzyż. W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku cmentarz otoczono ceglanym murem. W 1871 roku zbudowano grobowiec dla rodziny Krzyżańskich z Bielaw i Separowa.
Nowy krzyż ustawiono w 1945 roku, jednak uległ zniszczeniu i w 1969 roku zastąpiono go kolejnym o konstrukcji żelaznej. W 1979 roku ułożono chodnik z płytek betonowych. W 2009 roku przeniosiono krzyż ze środka cmentarza na jego koniec. W 2019 roku ułożono nowy chodnik z kostki brukowej i przywrócono krzyżowi dawne miejsce na środku cmentarza.

Na cmentarzu znajdują się groby organistów, nauczycieli, rodziców proboszczów i kapłanów pochodzących z naszej parafii. Spoczywa tam Marianna z d. Liśkiewicz - matka ks. Andersza, oraz Maria Wolniewicz z d. Gieburowska - matka ks. Juliana Wolniewicza.
Wśród swoich parafian spoczywa ks. Emil Szumigała (1913-1991) będący proboszczem w latach 1955-1980. Pośród mogił znajduje się kilkadziesiąt grobów powstańców wielkopolskich z lat 1918/1919 oraz uczestników wojny z bolszewikami 1919-1921.
Z wielu działaczy społecznych XIX wieku spoczywa tutaj Józef Franciszek Tomaszewski (1824-1898) wydawca i redaktor "Przyjaciela Ludu".

Parafia Słupia   Parafia Słupia   Parafia Słupia

Regulamin cmentarza

Grobowiec rodziny Krzyżańskich

Remont chodnika 2019r.

Na cmentarzu segregujemy śmieci:

Żółty pojemnik: plastik (np. kapturki i podstawki zniczy, wkłady, torby foliowe).

Biały pojemnik: szkło (białe i kolorowe).

Pojemnik z rurek: odpady biodegradowalne (liście, kwiaty, ziemia – bez drutów, plastików i tworzyw sztucznych).

Kontener blaszany: pozostałe odpady.